Elazığ Boya Çeşitleri

Elazığ Boya Çeşitleri Su Bazlı Boyalar & Mat Boyalar

Elazığ Boya Çeşitleri  Halk arasında plastik boya adı verilen aslında su bazlı ve mat olan boyalardır. Plastik boyalar yani su bazlı ve mat boyalar tam olarak silinebilme özelliğine sahip boyalar değillerdir. Ayrıca plastik boyalar kaygan bir yüzey yapısına da sahip boya türlerinden değildir.Elazığ Boya Çeşitleri

Bu nedenlerden dolayı özellikle plastik boyalar ile boyadığınız duvar yüzeylerini çok sık aralıklar ile ve ıslak bezlerle silmemenizde fayda vardır. Eğer plastik boya ile boyanmış duvarları çok sık aralıklar ile ve özellikle ıslak bezlerle silerseniz yüzeydeki lekelerin boya üzerinde iz bırakmasına ya da plastik boyada renk kaybına neden olabilirsiniz.

Özellikle tavan boyamada su bazlı yani özel plastik boyaları kullanmakta fayda vardır. Çünkü tavanlar duvar yüzeyleri kadar çok fazla kirlenmezler ve bu yüzden de tavanları sürekli silip boyaya ya da duvara zarar vermek zorunda kalmazsınız.

Yarı Mat Boyalar

Yarı mat olan boyalara genellikle halk dilinde saten boya adı verilmektedir. Saten boyalar yani yarı mat boyalar özellikle yüzeydeki hataları gizleme konusunda iyidirler ve bu yüzden de bilhassa macun ya da alçı ile düzeltme işlemi görmüş alanlar üzerinde ortamda dekoratif amaç ile kullanılır.

Saten boyalar kaygan bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir diğer özelliği de silinebilen boya türlerindendir. Saten boyaların suyu itme ile buhar geçirgenliği özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı saten boyalar hem suyun boya tarafından güzel bir şekilde emilmesine hem de yüzey üzerindeki lekeler silinirken suyun boyaya zarar vermesine de kesinlikle izin vermez.Boya Çeşitleri

Solvent Bazlı Boyalar

Solvent bazlı boyalar yani tiner yardımı ile inceltilen boyalardır. Solvent bazlı boyalar özellikle uygulama ile kuruma safhalarında dışarıya koku veren boyalardır. Bu nedenden dolayı solvent bazlı boyaların uygulandığı ortamlar en az birkaç gün süre ile havalandırılır ve bu boya uygulanırken maske takılır.

Bu boyanın tamamen kuruması için oldukça uzun bir süreye ihtiyacı vardır. Ayrıca solvent bazlı boyaların yüzey temizliğinde mutlaka kimyasal çözücülere ihtiyaç vardır. Bu nedenle de bu türdeki boyaları iç oturma mekânlarında kullanmak oldukça zararlıdır. Bilhassa astımı olanlar, çocukları olan aileler ve alerjisi olan kişiler evlerini solvent bazlı boya ile boyamamalıdırlar.

Artık duvar iç mekân boyama uygulamalarında özellikle saten ile plastik boyalar kullanılmaktadır. Solvent bazlı boyalar ise metal, ahşap kapı ile pencere boyamasında kullanılmaktadır.

Elazığ Boya Çeşitleri Elazığ Boya Çeşitleri Su Bazlı Boyalar & Mat Boyalar Elazığ Boya Çeşitleri  Halk arasında plastik boya adı […] Devamini oku

  • 1
  • 2
Ara